Яку проблему вирішує законопроект № 9140?

Яку проблему вирішує законопроект № 9140?
1 жовтня 2018 року парламент зареєстрував законопроект №9140 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості», який передбачає запуск інституту уповноважених осіб Мін’юсту. Це дасть можливість громадянам, які живуть у віддалених селах чи містечках, де немає державного нотаріуса, отримати якісні юридичні послуги. Фактично, уповноважені особи Мін’юсту – це діючі працівники головних управлінь юстиції, консультанти державних нотаріальних контор, які пройдуть відповідне навчання і лише після того отримають повноваження.
Наскільки даний інститут є необхідним можемо судити з ситуації, що зараз склалася у Волинській області. У Локачинському, Турійському та Шацькому районах не функціонують державні нотаріальні контори, а тому їх мешканці не можуть скористатись послугами державного нотаріуса. Ще у трьох районах області, таких як Рожищенському, Маневицькому та Любомльському, посада державного нотаріуса у державній нотаріальній конторі є досить тривалий час вакантною, що призводить до створення величезних черг, оскільки нотаріус, який обслуговує мешканців даних районів приїздить раз або два у тиждень.
До прикладу: у місті Маневичі, районному центрі з населенням майже 12 тисяч осіб, відсутній державний нотаріус. Посада вакантна ще з 2016 року.
Більшість жителів мають статус потерпілих внаслідок ЧАЕС, а відповідно і пільгу по сплаті державного мита, тому бажають йти саме до державного спеціаліста. Відсутність державного нотаріуса створює напругу серед жителів. На сьогоднішній час, місцеві громади не готові самостійно реалізувати надання нотаріальних послуг (сільський нотаріат), через брак фахівців, які б відповідали встановленим законом вимогам.
До уповноважених осіб ставитимуться певні вимоги та вони зможуть вчиняти конкретні нотаріальні дії: оформлення права спадщини; оформлення договорів довічного утримання, заповітів; видача свідоцтв про народження і смерть; засвідчення вірності копій документів; посвідчення довіреностей, видача дублікатів нотаріальних документів. Ці послуги надаватимуться лише у визначеній місцевості (категорія - не вище села або району).
Отже, завдяки даному закону,
українці отримають якісні й доступні послуги у сфері юстиції, що буде додатковим поштовхом для розвитку громад.
Олег Тимченко,
начальник Головного територіального управління юстиції у Волинській області