Оподаткування доходу, отриманого в результаті прийняття спадщини

Важливим питанням для спадкоємців на сьогодні, є оподаткування спадщини. Оподаткування спадщини врегульовано статтею 174 Податкового кодексу України. З 25 березня 2017 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини”, яким спростили процедуру оформлення спадщини та змінили ставку оподаткування для близьких родичів спадкодавця, які є членами сім’ї другого ступеня споріднення з 5% до 0%.
Отже, за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого (діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки — ст. 1261 Цивільного кодексу України) та другого (рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері — ст. 1262 Цивільного кодексу України) ступенів споріднення.
Інші спадкоємці, які не відносяться до членів сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, громадяни України сплачують 5% податку від об’єкта спадщини.
Будь-який спадкоємець, незалежно від ступеня споріднення, який успадковує майно спадкодавця-нерезидента (якщо померлий не був громадянином України) або якщо майно успадковується будь-яким спадкоємцем-нерезидентом (який не є громадянином України), сплачують 18% податку від об’єкта спадщини.
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.